Login

7.7.2014 - Stáří není legrace. Buď si upravte své bydlení včas, nebo si naspořte

7.7.2014 - Stáří není legrace. Buď si upravte své bydlení včas, nebo si naspořte

Více než metry čtvereční bývá pro seniory takzvaná bezbariérovost. Tedy bydlení bez zbytečných schodů, případně s výtahem, s bezpečnou koupelnou. A také takové, kde najdou přátele a případnou pomoc. Domovy důchodců představují řešení jen v některých případech, navíc jejich kapacita nestačí. Proto se stále častěji objevují nabídky bydlení, kde má klient dostatek soukromí neboli vlastní byt, ale zároveň si může zvolit podle svého přání nebo potřeb různé asistenční služby. Mezi první koncepty patří například seniorská „vesnička Formóza“ v obci Brod nad Dyjí nedaleko Pasohlávek. Malebná obec leží nedaleko Novomlýnských nádrží nazývaných také Mušovská jezera. Soukromý investor zde postavil 44 bytových bezbariérových jednotek 1+kk a 2+kk určených především pro seniory. Senior Parky nabízejí bydlení v 1+kk a 2+kk bytech, nájemné se pohybuje kolem 7 000 korun. U větších bytů je možné si pronajmout pouze jednotlivé pokoje a o nájem se podělit se spolubydlícím. V takovém případě nájemníci sdílejí pouze sociální zařízení a kuchyň. K základnímu nájmu pak klienti hradí náklady za další služby, pečovatelky, správce domu, dovoz obědů, dopravu k lékaři nebo na nákupy.

 

V Praze 8 se dokončuje první projekt, který se nechal inspirovat zkušenostmi z Německa nebo Francie. Rezidence RoSa má totiž fungovat i jako komunitní a mezigenerační centrum. Do prostor s obchody a službami mohou totiž volně přicházet jako zákazníci i lidé ze širokého okolí.

Praha vsadila na dobrou lokalitu

V pražských Kobylisích, 250 metrů od stanice metra, se dokončuje moderní bytový dům pro seniory. Jde o rekonstrukci tří budov bývalé ubytovny přibližně za 200 milionů korun. Základní myšlenkou projektu Rezidence RoSa je nabídnout seniorům samostatné bydlení v soukromí s asistenčními službami na dosah. I rezidenti se zdravotním omezením tak mohou zůstat soběstační a nezávislí. Celý projekt také bude fungovat jako komunitní a mezigenerační centrum. Ve dvou sedmipatrových domech, mezi něž je umístěna dvoupatrová budova se službami, které může využívat i veřejnost (obchod se smíšeným zbožím, restaurace, kavárna, ordinace, dva víceúčelové sály, tělocvična, knihovna či kadeřnictví), je k dispozici 108 bytů 1+kk nebo 2+kk.

Život v bezpečí

Dožít v bytě, kde člověk strávil celý život, je sice optimální, ale pokud se věkem zhorší smyslové a pohybové schopnosti, standardní byt přestane vyhovovat hlavně z hlediska bezpečnosti a pohodlí. Senior tak dožije sice doma, ale v izolaci, v horším případě v domově nebo léčebně dlouhodobě nemocných,“ říká Zdeněk Pernes z Rady Seniorů ČR, jeden z partnerů projektu Rezidence RoSa.

Nový projekt tak nabízí nejen bezbariérový vstup do domu a uvnitř něj, ale také bezbariérovou koupelnu s velkým sprchovým koutem. Každá jednotka disponuje také vybaveným kuchyňským koutem.

Ceny ovšem nízké nejsou, měsíční nájemné včetně služeb začíná na 15 705 korunách s DPH. V ceně jsou služby, energie, asistenční služby, satelitní televize, internet, fit park v zahradě, elektronický dohledový náramek, ošetřovatelské služby, kulturní program, zájmové aktivity nebo třeba dovoz léků zdarma.

Nájemné přes 15 tisíc sice není málo, ale důchod mám něco přes 10 tisíc a vlastním byt v Praze. Ten plánuji dát k pronájmu, takže zdejší bydlení je pro mne reálné. To pohodlí, že nebudu muset každý den dvě patra do schodů, mi za to stojí“, říká jedna z možných klientek rezidence. A její kamarádka doplňuje: „Taky chodíme rády do divadla nebo do lesa a tady je všechno kousek. Navíc se nemusíme trápit, že budeme jednou mladým na obtíž.“

V zahraničí je běžné, že senioři se do podobných bytových domů stěhují ještě v době, kdy jsou aktivní a plně soběstační a také je obvyklé, že se na to připraví i finančně. V České republice starší lidé obvykle začnou situaci řešit až v momentě, kdy už nejsou schopní se o sebe sami postarat. Ve chvíli, kdy už senior není v plné kondici a samostatný, je stěhování psychicky náročné a může vést i ke zhoršení zdravotního stavu. Příprava na stáří? Je nutné připravit si finanční rezervy. A to nemalé, zejména v případě vážnějších zdravotních problémů. Lidé, kteří potřebují speciální péči, například trpící Alzheimerovou chorobou, platí (či jejich rodiny) běžně za pobyt v domech s pečovatelskou službou 20 i 30 tisíc korun měsíčně.

Ty nejlevnější jsou ale děsivé, lidé spí i po šesti na pokojích, všude byla cítit jen moč, vzpomíná na nedávnou děsivou zkušenost muž, který po zhoršení stavu svého otce pro něho musel vyhledat pečovatelské zařízení.

Naštěstí našel kvalitní ubytování i péči nedaleko Prahy, cena tomu však také odpovídala. Jeho otec kvůli rodovým dispozicím naštěstí s podobným koncem počítal a měl připravenou finanční rezervu, aby manželka a syn vše zvládli.

Stárnoucí Praha

Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 žije v Praze přes 200 tisíc lidí starších 65 let. Z toho přibližně 70 tisíc ve věku 60 až 69 let, dalších asi 78 tisíc lidí ve věku 70 až 79 let.
V metropoli je 26 domovů pro seniory, dále 3 pečovatelské domy se zvláštním režimem a celkem 43 subjektů poskytujících takzvanou terénní službu (např. rozvoz obědů).
Ve všech pobytových zařízeních registrovaných v sociálních službách na území Prahy je asi 3 600 lůžek pro seniory, z toho přímo domovy seniorů mají kapacitu asi 2 700 lůžek.
Lidí, kteří čekají na umístění do některého pobytového zařízení, jsou ale tisíce.

 

Zdroj: www.idnes.cz

Zpět na hlavní výpis

KLOKOČ s.r.o., Neratovice, info@klokoc.cz
HOME Klokoč správa a údržba nemovitostí, bytů a nebytových prostor
HOME
HOME

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign Weby pro bytová družstva a SVJ