Login

Poradna

Přidat novou zprávu

*

*

*


- zrušit




| Kristýna
Dobrý den,
Chci se zeptat jak postupovat. Byli jsme v nájmu, z bytu kvůli problémům s paní majitelkou, byla zla, zákeřná. Nikdy jsme se nedomluvili normálně. Jak jsem byt předávala, byl to taky problém, říkala že není uklizený a vše zničené. Byt jsme ale takhle předali. A ona to všechno hodila na mě, že je to po nás. Teď mi měla vyplatit přeplatek za služby. Ale poslala mi dopis, ve kterém mi vyučtovala všechny věci, že opravila zničené umyvadlo (které však zničené nebylo), výměna žaluzii (do teď vyměněné nejsou) všechno tohle mi naúčtovala, já jsem psala že s tím nesouhlasím, protože byt mám nafocený, že byl v pořádku když jsem ho předávala. Takže mi poslala jen směšnou částku zpět, a zbytek si vzala za její údajné opravy, jenže s tím já nesouhlasím. Jak se mám tedy bránit, nebo na koho se obrátit? S paní se rozumně domluvit, nedá. Psala jsem ji hodně zpráv, ale vubec nekomunikuje. Děkuji

Odpověď 09.08.2024 11:40
Dobrý den, především záleží jak byla sepsána nájemní smlouva a jaké povinnosti jste ve smlouvě na sebe převzala. Potom záleží, jak byl sepsán protokol při přebírání bytu, když jste se nastěhovala, jaké závady v bytě byly a v jakém celkovém stavu byt byl. Dále samozřejmě záleží na protokolu, který se sepisuje, když byt odevzdáváte zpět pronajímateli, jaké závady a poškození byly do protokolu uvedeny. Je dobře, že máte vše nafocené. Pokud vám pronajímatele neoprávněně zadržuje přeplatek z vyúčtování služeb a nehodlá jej vyplatit, budete se muset obrátit na advokáta, který si s takovouto záležitostí dovede poradit.


| Kateřina
Dobrý den, loni jsem prodala byt v os. vlastnictvi. Od 5. měsíce je v novém vlastnictví. Letos přišlo vyuctovani za teplo, které zpracovává osoba zvolena bytovým domem. Měla jsem přeplatek. Nyní mi bylo oznámeno, ze nová majitelka rozporuje způsob vyuctovani. Paní rozpocitala celkovou spotrebu dle metru na byt a nám ho vydělila 12 měsíci. Dnes mi prisla zprava, ze jim budu muset vrátit jednou tolik, protože neprepocitali koeficientem, jak je to při prodeji v průběhu roku správně. Musím toto zpětně uhradit, nebo je to chyba SVJ? Mohu se nějak bránit? Postup vyúčtování ve stanovách není uveden. Děkuji za odpověď.

Odpověď 09.08.2024 11:54
Dobrý den, na vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu se vztahují některé právní předpisy a vlastníci bytů jsou povinni podle nich postupovat. Pokud se domníváte, že vyúčtování je provedeno chybně, máte možnost ho reklamovat, také máte právo nahlédnout do podkladů ze kterých bylo vyúčtování provedeno.


| Petr J.
Dobrý den,
obracím se na vás s dotazem na řešení situace s dluhem za služby v bytové jednotce.
Původní vlastník prodal byt v srpnu 2022 a odstěhoval se. Řádně platil zálohy za služby až do konce srpna 2022. Novy vlastník užíval byt jen 3 měsíce a dále ho směnnou smlouvou převedli na mě v listopadu 2022. Po vyučtování služeb, které bylo až v dubnu 2023 se zjistilo, že původní vlasnik co byt prodal má nedoplatek 21 000.- Kč, za služby, naopak novy vlastník co jsem s nim měnil byt nedluží na službách nic. Před par dny mi přišel dopis od SBD správce domu, že se jim dluh od původního vlastníka nepodařilo vymoci a že dluh po právní stránce vznikl až v roce 2023 a to už jsem byl majitelem já a proto mám dluh uhradit za něj.
Děkuji za radu, jak dál postupovat.

Odpověď 09.08.2024 11:50
Dobrý den, toto je situace celkem komplikovaná a záleží, jaké povinnosti byly v kupních smlouvách ujednané. Pokud se jedná o byt v OV, bylo povinností majitele bytu vystavit tzv. potvrzení o bezdlužnosti. Doporučuji s tímto případem požádat o pomoc advokáta.


| Kristyna
Dobrý den,
Obracím se na Vás s prosbou a Vaší odpovědí.
V roce 2023 leden, únor, březen jsme již nebydleli v bytě, kde jsme byli v nájmu a museli jsme ještě hradit zálohy za energie a nájem, do doby kdy byla výpovědní lhůta daná. Bydleli jsme již na jiném místě. Majitelem nám bylo řečeno, že se zálohy musejí platit kvůli nějakému jejich systému, kde se dělá roční vyúčtování. Čekali jsme tedy rok a teď nám dorazili faktury a pošlou nám jenom část, je to možné ? Bydlet jsme tam nebydleli a přeci nemohou rozpočítávat mezi nás světlo na chodbě a další.
Máme právo na celou částku?
Děkuji za odpověď

Odpověď 09.08.2024 11:47
Dobrý den, není zcela podstatné, zda jste byt užívali či nikoliv. Nájem bytu lze ukončit buď dohodou, nebo výpovědí. Po dobu kdy je nájemní smlouva platná jste povinni hradit nájemné a zálohy na služby. Po skončení účtovacího období pronajímatel služby vyúčtuje.


| Petra
Dobrý den, prodala jsem byt v osobním vlastnictví . Předaly 31.3.2022 nové majitelce. Dneska 9.4. 2023 přišlo vyúčtování . Za vodu a topení. Přeplatek vrátí dle usnesení schromazdeni ze dne 3.5.2023 vrátí do konce listopadu. Mají na to právo. Děkuji

Odpověď 18.08.2023 11:52
Dobrý den, na vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu se vztahuje zákon č. 67/2013 o službách v platném znění. Vyúčtování musí být provedeno do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vyrovnání musí proběhnout nejpozději do 4 měsíců od doručení vyúčtování příjemci služeb. Domnívám se, že zákon je vyšší právní norma, něž usnesení shromáždění vlastníků.


| Grosserova
Dobrý den,potřebuji poradit. Dne 16.6.2022 jsem prodala být v osobním vlastnictví. Do té doby jsem platila zálohy na služby s užíváním bytu. Stále čekám na vyúčtování služeb s užíváním bytu, a nic. Psala jsem na družstvo mail a nic. Po telefonickém hovoru mi paní řekla, že SBD si před dvouma roky schvalilo stanovy, kde stojí,že pokud vlastník nemovitosti prodá svou nemovitost jinému, že nebude dělat rozdělené vyúčtování....A tak co s tím?Nový majitel nemovitostí dostal vyúčtování za celý rok,když já jsem platila zálohy na služby s užíváním bytu do 16.6.2022...
Prosím poradíte mi?

Odpověď 18.08.2023 11:42
Při prodeji bytu v osobním vlastnictví záleží, jak byly podmínky prodeje sjednány a jak si strany ujednaly vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu. Bývá obvyklé, že si strany dohodnou, zda nový vlastník přebírá všechny závazky původního majitele, tedy i případné přeplatky, nebo nedoplatky, nebo zda si služby spojené s užíváním bytu mezi sobou ke dni prodeje bytu vyúčtují.


| Jarmila
Dobrý večer potřebovala bych poradit bydleli jsme v jednom bytě 8,5 měsíce jsme se pak odstěhovali zbylých 3,5 měsíce hradila vyúčtování za teplo a vodu majitelka bytu vznikl tam přeplatek 9834kc majitelka bytu mi za těch 8,5 měsíce nechce vyplatit nebo mi říká že to co teď přišlo její nevím kam se mám obrátit nevím jak to máma vysvětlit ale když majitelka hradila tyhle zálohy jen 3.5 měsíce tak nějaká čas má být vyplacena i mě ne? Nebo já tomu nerozumím děkuji za odpověď

Odpověď 18.08.2023 11:38
Dobrý den, patrně bude záležet na tom, zda jste měli smlouvu nájemní, nebo smlouvu podnájemní a jak byly podmínky užívání bytu sjednány. U nájmu bytu je to tak, že pronajímatel je povinen nájemci 1x ročně služby spojené s užíváním bytu vyúčtovat, pokud v nájemní smlouvě nebylo ujednáno, že služby jsou hrazeny paušální platbou a nebudou vyúčtovány.


| Jan Dolejš
Dobry vecer obracim se na vas s prosbou kde kde bych nasel stanovy BD k procteni ? Deluji Dolejs

Odpověď 17.10.2022 07:34
Dobrý den, stanovy bytová družstva zakládají do sbírky listina určitě je má k dispozici představenstvo bytového družstva.


| Ladislav Royt
dobrý den chtěl bych vědět přesnou částku nájemného Neratovice Nám. Rep.400/77 děkuji

Odpověď 17.10.2022 07:36
Výš nájemného a záloh na služby je uvedena v Předpisu úhrad, nebo v Evidenčním listu.


| Dana
Dobrý den, máme podezření, že s financemi, které spravuje SVJ není vše v pořádku. Přišlo nám i chybné vyúčtování za loňský rok. Chtěli bychom jako majitelé bytu vidět podrobný rozpis příjmů a výdajů. Máme na něj právní nárok? Jaké všechny doklady můžeme od SVJ požadovat k nahlédnutí?

Odpověď 17.10.2022 07:38
Dobrý den, tuto problematiku řeší zákon č. 67/2013 Sb., o službách.


| Jiří Fejt
Dobrý den. V prosincu 2020 jsem prodal družstevní práva na byt v ulici Mládežnická 477 a do dnešního dne jsem nedostal vyúčtování za služby za rok 2020

Odpověď 11.03.2021 09:45
Dobrý den, vyúčtování za plnění poskytnutá s užíváním bytů obdržíte do 30.4.2021. Bližší podrobnosti najdete v občanském zákoníku a v zákoně 67/2013 Sb. o službách.


| Jana
Dobrý den, majitel při ročním vyúčtování nepočítá NT i přesto, že nt v domě je,máme třífázový elektroměřič a elektroměr kde je vt, nt. vypočítává jen vysoký, máme bojler, elektrické kamna a vím, že máme nárok na nt. Tím nás okrádá o peníze a zapira to. Jak se mám bránit,trvá to už 5let a chtěla bych svoje peníze zpátky, kam se obrátit, Bouzel jse na to přišla pozdě, ale určitě je to nezákonné, předem děkuji Jana

Odpověď 11.03.2021 09:42
Dobrý den, při vyúčtování nákladů se jedná o vyúčtování finanční částky uhrazené za účtovací období a není podstatné, zda jde o VT nebo NT. Požádejte majitele, aby vám předložil náklady, které vám vyúčtoval.


| Tomáš borovička
Dobrý den můj strýc majitel bytu chce na mě přepsat svůj byt a chci vědět co to obnáší děkuji

Odpověď 14.02.2021 18:52
Dobrý den, jedná se o převod členských práv a povinností se kterými je spojeno právo nájmu bytu, tedy družstevní byt, nebo se jedná o jednotku, zapsanou v katastru nemovitostí, tedy o byt v osobním vlastnictví?


| Vlasta Dakova
Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem matka samozivitelka mám zaplatit nedoplatek 12000za vodu a elektriku majitelka mi to zdelila ve čtvrtek a pondělí to mám do 12hodin uhradit jinak mně vyhodí nájem mám placený vporadku má nato právo děkuji Dakova

Odpověď 14.02.2021 19:00
Dobrý den, na vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu se vztahuje zákon č. 67/2013 Sb., a ten mj. uvádí, do kdy má být vyúčtování nájemci předloženo a v jakém termínu mají být vyrovnány přeplatky a nedoplatky.


| Jana
Dobrý den,
bydlíme 6 let v nájemním bytě a majitel nám ani jeden rok nedodal vyúčtování služeb za spotřebované energie, takže po nás nikdy nechtěl možný nedoplatek, ani nevrátil případný preplatek.Můžu po něm chtít úhradu pokuty za prodlení z nedodání vyúčtování? Děkuji, Malovcová

Odpověď 14.02.2021 19:02
Dobrý den, na vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu se vztahuje zákon č. 67/2013 Sb., a v něm jsou uvedeny povinnosti nájemce a pronajímatele spojené s vyúčtováním služeb.


| Zdeněk
Dobrý den , bydlím v nájmu od roku 2015 . Pravidelně platím nájem a majitel mě za 5 let neposlal vyúčtování služeb plyn,elektřina,voda.Ted po 5 letech mě zaslal vyúčtování za celých pět let.Chtěl bych se zeptat jestli je zákoné po mě vyžadovat zaplacení energii po tak dlouhe době.Ani jednou mě majitel nenaznačil ,že by jsme měli nějaké nedoplatky.Proto mě ted příjde od něho velice nefér , že mě zaslal vyúčtování po tak dlouhé době.Kdyby mě o téhle situaci informoval hned po prvním roce ,měl bych snahu si dát vyšší zálohy.Proto nechápu jeho záměr a chování.Prosím poradte co se stím dá dělat .Častka kterou po mě požaduje je pro mě likvidační. děkuji s pozdravem Maša.

Odpověď 24.01.2020 11:36
Dobrý den, povinnost vyúčtovat služby spojené s bydlením a to min. 1x ročně je zakotvena v zákoně 89/2012 Sb. občanský zákoník a v navazujícím zákoně 67/2013 Sb., zákon o službách. Obecná promlčecí doba je 3 roky, ale doporučuji řešení problému zadat právníkovi, protože na straně majitele bytu (pronajímatel) došlo k prodlení a takovéto prodlení je pod sankcí.


| SVJ Spojovací 2,4 Jablonec nad Nisou
Dobrý den, prosím o radu. Majitel bytu prodal byt z důvodu exekucí, realitní kanceláři v Jbc. Minulý týden se vystěhoval, ale většinu svých věcí přestěhoval do společných prostor domu. V těchto dnech požádal SVJ, aby mohl své věci uskladnit ve společných prostorách do konce ledna. Odmítli jsme jeho žádost, protože se jedná o člověka, se kterým jsme měli jen samé potíže. Nevěříme, že svůj slib dodrží a kromě toho nábytek překáží, znesnadňuje přístup do sušárny a sklepní koji, ale také je nepřípustné skladovat nábytek a další věci z požárně bezpečnostního hlediska. Existuje nějaký nástroj jak donutit tuto osobu k vystěhování jeho majetku?

Odpověď 24.01.2020 11:31
Dobrý den, řešení takového problému právní cestou je poměrně zdlouhavé. Preferoval bych dohodu s majitelem bytu. Pokud však svoje věci v dohodnutém termínu nevyklidí, nezbyde, než podat žalobu. Doporučuji v takovém případě kontaktovat právníka.


| Marcel
Dobrý den, mám dotaz ohledně spolubydlení. Nastěhovali jsme se s přítelkyní k páru (nájemci), který nás obeznámil s tím, že je měsíční nájem 10 000 a výpovědní doba na které trvá pronajímatel je 1 měsíc, smlouvy ani předávací protokoly pro nás, žádné nepřipravili a nic jsme nepodepisovali, nicméně nájem jsme poctivě platili. Ve chvíli, kdy nám bylo řečeno, že se budou stěhovat a podávat výpovědní smlouvu, jsme si našli bydlení a 5. v měsíci jsme jim oznámili, že se tedy budeme stěhovat a v průběhu měsíce tu již nebudeme. Nyní po nás požadují nájem za 5 dní v měsíci dalším a zároveň chtějí podat trestní oznámení za poškození cizího majetku v případě, že neopravíme například poškozenou fasádu, jejíž poškození nebylo v naší režii.

Ohledně placeného pronájmu. Byl pár, který nás ubytoval povinen odvádět daně z příjmu? A je možné odkázat se na poškození cizí věci v případě nevytvoření předávacího protokolu a neobeznámením s právy a povinnosti, co se pronajímaného bytu týká. Děkuji

Odpověď 24.01.2020 11:28
Tohle je častý případ a velmi záleží na písemném ujednání v nájemní smlouvě a v předávacím protokolu. Pokud jste nic nepodepisovali a přesto máte hradit jakési poškození, doporučuji zadat řešení problému právníkovi.


| Květa
Dobrý den, mám dotaz, bydlím v bytě v os.vlastnictví 9let, přede mnou zde bydlela rodina 8let. Tento týden jsme zcela náhodou zjistili, že měřiče tepla , které jsou na chodbě jsou přehozené a že vlastně sousedé celé roky platí moje teplo a já jejich. Kdo je za tuto situaci zodpovědný, jsem povinna roky, které zde žiji vrátit peníze zpětně? Můj byt je větší, než jejich, tak samozřejmě i spotřeba tepla. Je pravda, že my jsme zodpovědní za tuto situaci, že jsme na to nepřišli a máme si to mezi sebou vyřešit? Že je to naše zodpovědnost? Máme společný plynový kotel , v domě nás bydlí 8rodin. Prosím, poraďte mi. Děkuji

Odpověď 06.02.2019 17:03
Dobrý den, určit dnes, kdo je vzniklý stav odpovědný bude asi dost obtížné. Myslím, že nejlepší by byla dohoda o narovnání, kterou by vám sepsal právník. Pokud se sousedy nebude dohoda možná, vypočítat správné náklady na vytápění a ohřev teplé vody by měla vypracovat odborná firma. Následně potom by případné přeplatky nebo nedoplatky mohly být předmětem soudního jednání.


| Zdeněk
Dobrý den,
mám otázku, pronajal jsem si družstevní byt, takže na mě je smlouva, avšak ve smlouvě je uvedeno i jméno a adresa spoluuživatele pronájmu (mého kamaráda) avšak na kamaráda byla nařízena exekuce. Trvalý pobyt má na adrese svých rodičů a nikdo neví že se vyskytuje v tomto bytě. Má otázka zní je nějaká možnost že by exekutor zaklepal i na mé dveře? Posílá se smlouva někam do registru BD je možnost ho nějak dohledat? Nebo je smlouva o pronájmu pouze mezi mnou a pronajímatelem?

Odpověď 06.02.2019 17:08
Dobrý den, taková možnost je docela reálná, neboť exekutoři obesílají bytová družstva, která mají povinnost určité informace exekutorům sdělit. Doporučuji přepracovat nájemní smlouvu


| Kamila
Dobrý večer,
Chci se zeptat zda je podnájemce povinen platit pojištění bytu nájemci. Ovšem ve smlouvě na bydlení o tomto není vůbec žádná zmíňka. Nevím zda to mám platit nebo ne.
Děkuji za Vaši odpověď. Kamila

Odpověď 06.02.2019 17:12
Dobrý den, všechny práva a povinnosti jak nájemce, tak podnájemce by měly být uvedeny v podnájemní smlouvě. Pokud nějaká služba nebo platba v podnájemní smlouvě uvedena není, nevzniká ani povinnost jí hradit.


| Jří Bouška
Chci Vás poprosit o radu . Město mi účtuje vodné a stočné , jímku máme svoji na vyvážení . Po návštěvě vodohospodářů jsme se dohodli na tom, že mi stočné včetně D.P.H vrátí . Celá věc trvá 6 let ,chtějí mi vrátit pouze za tři roky . Ptám se proto, jestli mám nárok na vrácení celé částky 6 let nebo jenom za 3 roky .

Odpověď 06.02.2019 17:15
Dobrý den, bohužel pokud by se celá záležitost dostala k soudu, bude vám přiznána jen částka, která není promlčená. Promlčení se stane uplynutím 3 let.


| Karel Egor
Prosím o vyjádření, zda náš správce domu může po nás vyžadovat rodná čísla a uvádět je v nájemní smlouvě.

Odpověď 31.08.2018 19:42
Dobrý den, problematiku používání rodných čísel řeší zákon 133/2000 Sb., a to v § 13c. Jakékoliv jiné zpracování a archivování rodných čísel může být jen se souhlasem majitele rodného čísla Pro identifikaci nájemce stačí v nájemní smlouvě uvádět datum narození.


| Ludmila Ježková
Dobrý den, v září 2016 jsme prodali byt, který je částí společenství SVJ. Do dnešního dne jsme nedostali žádné konečné vyúčtování, jen nám paní zavolala, že tam je nedoplatek, ale žádné vyúčtování nedodala žádným způsobem. Společenství má velmi staré stanovy, které ani nemají u sebe, nedošlo k žádné obnově funkcí, prostě se nic neděje. A my bychom chtěli vědět, zda v tuto dobu, skoro dva roky po prodeji, neseme ještě nějakou zodpovědnost za ono vyúčtování, když ho není schopna doručit žádnou formou a na sdělení nedoplatku bez podkladů, se mi nechce reagovat platbou. V kupní smlouvě nic o převzetí nedoplatku či přeplatku novými majiteli, nic není. Děkuji. Ježková

Odpověď 27.08.2018 12:19
Dobrý den, pokud jste prodali byt na základě smlouvy o prodeji nemovitosti, která byla vložena do katastru nemovitostí, máte k SVJ povinnosti pouze k datu prodeje bytu. Jestli-že k vyúčtování služeb došlo až po prodeji bytu, eventuální přeplatky nebo nedoplatky, k datu prodeje bytu jsou vaše a nedoplatek musíte uhradit. Vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu se řídí zákonem č. 67/2013 Sb., a vyhláškou č 269/2015 Sb. Podle §7 odst. (1), zákona č. 67/2013 Sb., není-li jiným právním předpisem stanoveno jinak, skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby vyúčtuje poskytovatel služeb příjemci služeb vždy za zúčtovací období a vyúčtování doručí příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období, což je zpravidla kalendářní rok. Podle §7, odst. (3) téhož zákona finanční vyrovnání provedou poskytovatel a příjemce služeb v dohodnuté lhůtě, nejpozději však ve lhůtě 4 měsíců ode dne doručení vyúčtování příjemci služeb. Z toho tedy vyplývá, že vyúčtování služeb poskytovaných s užíváním bytu musí být doručeno. Pokud se tak nestalo, eventuální nedoplatek není splatný. Problematika nových stanov je řešena v zákoně č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, a společenství vlastníků jednotek měly k transformaci stanov lhůtu do 31.12.2016.


| Pavel
dobrý den, jsem 1/4 nový spolumajitel domu. Faktura za el. energii na společné prostory je zasílana většinovému majiteli a ten to pak rozučtovává ostatním podle počtu osob.
Mám právo na předložení originál faktury a pořízení její kopie? (Mám pocit ,že si rozučtování dělá jak se mu zlíbí) děkuji za zprávu Pavel

Odpověď 27.08.2018 12:19
Dobrý den, z vašeho dotazu není zřejmé, zda mezi sebou máte uzavřenou smlouvu o správě nemovitosti. Pokud ano, měla by být tato problematika ošetřena ve smlouvě. Pokud ne, logické je, aby ten, kdo službu rozúčtoval k vystavené faktuře připojil i podklady, ze kterých bude možné zkontrolovat správnost fakturované částky.


| Jana
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda město může přeplatek na bytě poslat právníkovi který město zastupoval ve věci vystěhování mě z bytu jestli je možné že mu to poslali děkuji J.Z.

Odpověď 24.07.2018 14:33
Dobrý den, pokud máte k majiteli bytu nějaký závazek, je oprávněn vám případný přeplatek nevyplatit a použít jej na úhradu vašeho závazku.


| Lucie
Dobry den, chtela jsem se zeptat, jak by melo presne vypadat rocni vyuctovani za sluzby od majitele bytu, ktere bych mela odevzat pri zadani o prispevek na bydleni. Zda tam patri i vyuctovani za vytah a osvetleni spolecnych prostor. Nemohu nikde najit zadny vzor. Dekuji za odpoved

Odpověď 24.07.2018 14:32
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s bydlením se provádí zpravidla 1x ročně a provádí se v souladu se zákonem. 67/2013 Sb., v platném znění a v souladu s navazujícími vyhláškami. Žádný vzor ani formulář předepsaný není.


| Markéta
Dobrý den, město nám nyní prodává svoje byty a najalo si na prodej externí firmu. Musíme jít do správy pod tuto externí firmu, nebo si můžeme vybrat jinou? děkuji za odpověď.
Markéta

Odpověď 24.07.2018 14:29
Dobrý den, města a obce zpravidla prodávají svůj bytový fond bytovým družstvům, založeným z oprávněných nájemců v domě. Takto nově vzniklé bytové družstvo si může dům spravovat samo, nebo si může na základě výběrového řízení zvolit správní firmu, která potom s bytovým družstvem uzavře příkazní smlouvu. Původní majitel nemůže nově vzniklé bytové družstvo zavázat k jakýmkoliv povinnostem ve věci správy domu, nemůže tudíž správní firmu bytovému družstvu vnutit.


| Černý Pavel
Dobrý den, mám jednu z garáží v řadě. Garáže mají jednu společnou stěnu. U sousední garáže se nejprve propadla část stropu. Poté tato část úplně propadla dovnitřl, takže sousední garáž je vystavena všem povětrnostním vlivům. A to se týká také tím pádem jedné společné stěny. Jak mám urychlit, aby majitel propadlého stropu sjednal nápravu. A tím pádem zamezil zhoršovánu stavu společné stěny. Majitel se chová tak, že stav jeho stropu mu volám já a on mi řekne že o tomto stavu ví. Částečný propad stropu nastal dva měsíce předtím než se strop úplně propadl.


| František Vobořil
Dobrý den. Dnes jsem obdržel výpovjedˇz garáže patřící městu kde je uvedeno že smlouva skončila 30.4.2012 načež já mám smlouvu do 31.3.2014 jine dúvody nejsou uvedeny.

Odpověď 04.01.2016 12:37
Dobrý den, bohužel neznám text Vaší smlouvy o pronájmu garáže a ani skutečnosti, o které město opírá svoje tvrzení, že nájem garáže skončil k 30.4.2012. Doporučuji poradit se v advokátní kanceláři o dalším postupu.


| Iva
Dobré ráno, vyúčtováni za služby spojené s užíváním bytu mají být předány do 4. měsíce a finančně vyrovnány do 7. měsíce, co když majitel pravidelně do 4. měsíce vyúčtování nepředá? Děkuji za odpověď

Odpověď 04.01.2016 12:36
Dobrý den, pokud pronajímatel nesplní svoje povinnosti dle zák. 67/2013 Sb., můžete se obrátit na příslušný soud s požadavkem na náhradu škody, pokud Vám nějaká vznikla a dále s požadavkem na úhradu sankce dle tohoto zákona. Dále se můžete s žádostí o prošetření postupu majitele domu obrátit na Státní energetickou inspekci, nebo také na Českou obchodní inspekci.


| Tomaš
Dobrý den,chtěl bych se zeptat bydlím v podnájmu už 4 roky.Platím si nájemné plus poplatky v poplatcích je zahrnuto fond oprav který byl navíšen o 100 procent.Bylo mi řečeno že je to navíšené k opravám do budoucna (třeba za deset let).Já ale nevím jestli se třeba do (dvou let se neodstěhuji)Musím tedy navíšení platit??

Odpověď 04.01.2016 12:35
Dobrý den, z Vašeho dotazu je patné, že užíváte byt ve vlastnictví bytového družstva a užíváte jej na základě podnájemní smlouvy. Nájemci, který je členem bytového družstva hradíte stanovené platby, a je nutné pozorně přečíst podnájemní smlouvu, k jakým platbám jste se zavázal a jak mohou být případně tyto platby upraveny.


| Martin
Nájemné a další platby za družstevní byt v Neratovicích platím přes SIPO. Jakým způsobem mohu tyto platby převést na podnájemníka? S kým je to potřeba dohodnout?

Odpověď 04.01.2016 12:35
Dobrý den, změnu plátce SIPA provedete tak, že podnájemník požádá o vystavení čísla SIPO Českou poštu a následně všechny platby převedete na toto nové SIPO. Všem dodavatelů však tuto změnu musíte oznámit (majiteli domu nebo správci – nájemné a náklady na služby, dodavateli elektrické energie, popř. plynu, může být ČEZ, RWE nebo mnoho jiných společností, satelitní příjem TV signálu – zpravidla soukromá společnost, poplatek ČT a ČRo)


| Karel sedivy
Dobrý den chtěl bych se vás zeptat Máme pronajatý byt Máme kotel na tuha paliva přece se z pronajímatelem o to kdo má platit úhly pronajímatel nebo nájemce sám Děkuji za odpověď sedivy

Odpověď 04.01.2016 12:34
Dobrý den, záleží na ujednání, které jste sepsali v nájemní smlouvě. Pokud pronajímatel dodává teplo, je povinen hradit veškeré náklady na výrobu tepla a tyto náklady, zpravidla 1x ročně, vyúčtuje nájemci. Nájemce je povinen náklady na dodávku tepla do bytu uhradit. Analogicky platí opak.


| Michala Pavlišová
Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě, který vlastní město. Zažádala jsem o pokácení stromu, který mi dělá tmu v bytě. Město po mně chce posudek akreditované laboratoře, zda je tma dostatečná. Laboratoř jsem kontaktovala a bylo mi řečeno, že posudek atojí okolo 15 000 Kč a měl by ho platit majitel bytu - což je město. Město tvrdí, že si ho mam zaplatit já. Kdo má pravdu? Protože ja na posudek nemám a město ho zaplatit nechce. Pokud má pravdu laboratoř, na jaký zákon se mohu odvolat? Děkuji za odpověď Michala Pavlišová.

Odpověď 04.01.2016 12:33
Dobrý den, v minulosti bylo možné v obdobných záležitostech kontaktovat hygienickou stanici, ale to dnes již nelze. Orgán státní správy, který je oprávněn hodnotit zhoršenou možnost užívání bytu je stavební úřad. Buď rozhodne ve správním řízení, nebo si vyžádá podklady, např. Vámi zmiňovaný posudek a ve správním řízení rozhodne na základě závěrů tohoto posudku. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, neuvádí mezi povinnostmi nájemce hradit náklady, které vynaloží pronajímatel v souvislosti se zajištěním obvyklého užívání bytu nájemcem. Nájemce je povinen pronajímateli oznámit poškození nebo vadu bytu a to bez zbytečného odkladu. Pronajímatel je povinen poškození nebo vady bytu v přiměřené lhůtě odstranit.


| Pavlína Šestáková
Dobrý den, v dubnu 2015 jsem si pronajala byt zatuchlina kterou jsem neznala mi byla vysvětlena jako že byt nebyl dlouho větraný,ale nyní jsem zjistila,že to byl asi základ plísné,která se udělala za linkou.Majitel s tím nehodlá nic dělat a řekl ať se vystěhujeme když se nám plíseň nelíbí.V druhém pokoji jsme plíseň zlikvidovali a nábytek ošetřili,ale kuch.by se musela sundat a majitel nemá zájem.Můžeme požadovat slevu na nájmu?Děkuju Šestáková Křelov-Břuchotín

Odpověď 03.12.2015 14:54
Dobrý den, pokud se jedná o nájemní byt, vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem se řídí zákonem č. 89/2012 Sb. občanský zákoník a nájemní smlouvou. Povinnosti pronajímatel jsou zakotveny v několika paragrafech, ale zejména v § 2265. Povinností nájemce však je poškození, nebo vadu bytu ihned oznámit pronajímateli. Jinou vadu, nebo poškození, které brání obvyklému bydlení, oznámí pronajímateli bez zbytečného odkladu. Neodstraní-li pronajímatel poškození nebo vadu bez zbytečného odkladu a řádně, může poškození nebo vadu odstranit nájemce a žádat náhradu odůvodněných nákladů, popřípadě slevu z nájemného, ledaže poškození nebo vada nejsou podstatné.


| Lucka
Dobry den, chci se zeptat dostali jsme vypoved z bytu k 31.12.2015 protoze majitel bytu ho prodava. Ted byl na lodi a ja mu byt predala 6.11.2015 protoze se z lodi vratil 4.11.2015. Chce po me jeste najemne ma na nej narok. Nastehovala jsem se tam v listopadu 2011 a najem jsem zacala platit v listopadu 20.11.2011. Dekuji za odpoved Lucie

Odpověď 03.12.2015 14:56
Dobrý den, pakliže nájem bytu skončí dne 31.12.2015, je vaše povinnost v tento den odevzdat byt. Pokud jste byt odevzdala dříve, je nutné se s pronajímatelem na poměrné části nájemného dohodnout.


| Míša
Dobrý den. Majitelka baráku, ve kterém mi pronajímá bytovou jednotku, vyměnila zámek od hlavních dveří baráku a odmítá mi dát náhradní klíč. Byl mi předán pouze jeden. V nájemní smlouvě se o klíčích nezmiňuje. Má na to právo? Pokud ne , jaké mám možnosti? Děkuji za odpověď

Odpověď 03.12.2015 14:57
Dobrý den, pokud máte k dispozici klíč od hlavních dveří, nic vám nebrání si nechat vyrobit další klíče pro ostatní členy rodiny.


| Bušková
Dobrý den,chci se zeptat zdali je nějaká lhůta na vystěhování z domu který prodavám.Ve smlouvě není zmíněno.

Odpověď 03.12.2015 14:57
Dobrý den, pouhá změna majitele domu nezakládá žádné právo podat nájemcům výpověď. Skončení nájmu řeší zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník a je nutno postupovat v souladu s tímto zákonem.


| Jana
Dobrý den,chtěla bych se zeptat od kdy se má platit elektrická energie po nastěhování .Sousedka se přihlásila na odběr a přišli ji zapojit elektrickou energii až poslední den v měsíci ale poplatek chtějí za celý měsíc mají na to právo.

Odpověď 03.12.2015 14:58
Dobrý den, dodávka elektrické energie do bytu je dodávána na základě smlouva mezi nájemcem bytu a dodavatelem elektrické energie. Obraťte se tedy na příslušného dodavatele, se kterým můžete řešit případné připomínky.


| Jana
Dobry den,mam otazku budu se ted stehovat do noveho bytu,kdy budu moct jit pozadat o prispevek na bydleni,myslim tedy po kolika mesicich(zaplacenych najmech),dekuji

Odpověď 03.12.2015 14:59
Dobrý den, na tuto otázku vám poskytnou fundovanou odpověď na příslušném kontaktním místě. My se výplatou dávek nezbýváme.


| Petr
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu záležitost týkající se vyúčtování služeb: v březnu 2015 jsem prodal byt, má otázka je, zda mi musí společenství vlastníků jednotek do konce dubna 2016 (jestliže zúčtovací období je kalendářní rok), doručit vyúčtování za tyto necelé tři měsíce. Děkuji.

Odpověď 03.12.2015 15:00
Dobrý den, záleží na podmínkách, za jakých jste byt prodal. V některých kupních smlouvách bývá uvedeno, že nový majitel přebírá práva a povinnosti původního majitele bytu a zavazuje se uhradit příslušné nedoplatky, nebo je oprávněn přijmout přeplatky. Právní názor na tuto problematiku není v současné době jednotný, ale většina odborné veřejnosti se kloní k názoru, že všechny závazky a práva původního vlastníka bytu přecházejí na kupujícího.


| Romana
Dobrý den chi se zeptat jestli má majitel domu právo požadovat po nájemci obsluhování kotle a zajišťování tím tepla v domě,řekl nám,že topiče dělat nebude a když se nám to nelíbí ať se odstěhujeme.S topením jsou neustále problémy.Děkuji.

Odpověď 03.12.2015 15:01
Dobrý den, střídání nájemníků při obsluze kotle je spíše běžné v družstevních bytech. U nájemních bytů, ve kterých pronajímatel zajišťuje dodávku tepla nemůže na nájemcích požadovat, aby se podíleli na obsluze kotle. Ale pronajímatel je oprávněn náklady s dodávkou tepla nájemcům vyúčtovat.


| Kristýna
Dobrý den,
chci se zeptat. Jsem v insolvenčním řízení. Mám několik nezajištěných věřitelů a jednoho zajištěného věřitele - hypotéku na byt. Člověk, který mi dělal insolvenční návrh mi řekl, že o byt přijdu prodejem - zajištěný věřitel a zbytek pro nezajištěné věřitele budu splácet po dobu 5 let. Vypočital mi to na 5 900,- měsíčně. A teď k věci. Jsem budoucí matka - jsem těhotná a momentálně jsem na rizikovým těhotenství takže mám jen 6 000,- měsíčně zbytek budu muset doložit smlouvou o důchodu, kterou se zaváže můj přítel. Jenže se musíme odstěhovat a jelikož bydlíme ve vesnici, kde má přítel práci tak si musíme sehnat bydlení tady. To jsem sice sehnala jenže je tam podmínka, že do roka se ty byty budou dávat do družstevního podílu. Tudíž já bych formou nájmu platila družstevní podíl. Jenže to jsem se dočetla, že nesmím po dobu insolvence nic nabýt jinak o to hned příjdu a může být na mě vyhlášen konkurz. Nevím co dělat. Nemám ani peníze na tohle bydlení a nikde byt do 5000,- neseženu a na úřadě mi řekli, že nemám na nic nárok. Jelikož se tam nepočítá insolvence. Kdyby mi aspoň nechali ten byt co mám v osobním vlastnictví, jenže na to taky nemám nárok. Díky za odpověď

Odpověď 03.12.2015 15:02
Dobrý den, popisujete velmi složitou a svízelnou životní situaci a doporučuji celou záležitost řešit jednak za pomoci právníka a dále za pomoci sociálního odboru, který může v případě hmotné nouz vyplatit i mimořádné dávky.


| Sabina
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat - jsem majitelka bytu v domě ,kde je dalších 10 majitelů bytů (nektěří byty pronajímají,jejich zájem je vybrat nájem a ostatní dení v domě je nezajímá ). Jsme v SVJ ,vedení společenství ,které si spravuje dům a poslední 2 -3 roky neprovedlo -nevydalo vyučtování za služby ,vodu a nedalo přehled o hospodaření společenství. Zajímalo by mě ,jaké jsou možnosti se z teto ,,situace,,dostat. Děkuji za odpověd

Odpověď 03.12.2015 15:03
Dobrý den, především je nutné postupovat podle stanov SVJ. Pokud výbor SVJ nebo pověřený vlastník alespoň 1x do roka nesvolá shromáždění vlastníků a nepodá zprávu o hospodaření SVJ, mohou členové SVJ shromáždění za určitých podmínek, svolat sami a výbor SVJ nebo pověřeného vlastníka odvolat. Je však nutné postupovat striktně podle stanov.


| Bělka
Dobry den chtěl bych se zeptat jestli jde odkoupit byt do OV pokud objekt má 4 bytové jednotky Děkuji za odpověď.

Odpověď 11.09.2015 10:23
Dobrý den, nová právní úprava, tj. zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník uvádí v § 1158, že bytové spoluvlastnictví je spoluvlastnictví nemovité věci, založené vlastnictvím jednotek. Bytové spoluvlastnictví může vzniknout, pokud je součástí nemovité věci dům, alespoň s dvěma byty.


| neubauer otakar
dobry drn schanim pronajem na 10 let byt 2+1 nebo 2+0 ve frydlante v cechach nebo do vlastnictvi s poplatkem kolem 200000 prosim kolik se pak plati najem a co je v nem zapocitano dekuji neubauer

Odpověď 11.09.2015 10:02
Dobrý den, naše společnost je teritoriálně orientovaná na Střední Čechy a jiné cenové relace neevidujeme. Obraťte se tedy na realitního makléře ve vašem okolí.


| Monika
Dobry den, zajimalo by me, zda mam narok na preplatek sluzeb v byte, ktery jsem prodala v rijnu 2014, nova majitelka preplatek, ktery vznikl za rok 2014 dostala na jeji jmeno a preplatek mi nechce vratit. dekuji

Odpověď 11.09.2015 09:59
Dobrý den, pokud jste prodala byt, patrně v osobním vlastnictví záleží, co přesně jste si ujednali v kupní smlouvě.


| petra
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda li máme možnost žádat o peníze od majitele bytu kde jsme bydlely když jsme měli předplacené bydlení vždy do 15. ale odešli jsme už 30. ale 15 dní jměli pořád zaplacené a smlouva nám končila 30. když sem chtěla po pánovi vrátit peníze za předplacených 15 dní tak o tom nechtěl ani slyšet. ale všechny papíry od placení máme a ve smlouvě to máme také uvedené. děkuji za odpověď

Odpověď 11.09.2015 09:58
Dobrý den, zde bude záležet na přesném znění nájemní smlouvy a jaká práva a povinnosti smluvních stran jste si ujednali.


| Mila
Dobrý den jsem samoživitelka v insolvenci a chtěla bych se zeptat jestli mam nárok na to mít pronájem bytu od města, a jestli bych měla nárok i na nějaký dávky ohledně bydlení. Děkuji

Odpověď 11.09.2015 09:57
Dobrý den, insolvenční řízení nemá žádný vztah k rozhodnutí majitele domu, komu pronajme byt a za jakých podmínek. Ve věci možnosti získání příspěvku na bydlení se obraťte na sociální odbor příslušného městského úřadu, nebo kontaktní místo sociální podpory.


| Josef
dobry den prosim o radu bydlime s manzelkou v pronajmutem byte a majitel nam poslal vyuctovani sluzeb za rok 2014az ted i hned 2015 dluh 20000 chcem vedet jestli muze vyuctovani za 2014 poslat az po roce z vyuctovanim 2015 mohlo se zabranit dluhu kdy vlastne vznikal na vode a plynu mohl se uz v loni zvysit a bylo by vse ok muzeme se nejak branit dekuji

Odpověď 11.09.2015 09:56
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s bydlením provádí majitele domu 1x ročně, zpravidla po skončení účtovacího období. Pokud se jedná o byt s dodávkou tepla a teplé vody, je pronajímatel povinen postupovat podle vyhl. č. 372/2001 Sb. Vyúčtování je povinen předložit do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vypořádání musí bít provedeno do 7 měsíců po skončení účtovacího období. To platí pro obě strany, tedy jak pro pronajímatele, tak pro nájemce.


| Nemec
Dobry den ,v lednu tohoto roku jsem ukoncil insolvenci.Potrbuji ale nutne pujcit 10000,co nejrychleji.Nikdo me ji ale nechce dat.Lze to nejak resit?

Odpověď 11.09.2015 09:55
Dobrý den, toto není problematika, kterou bychom prioritně řešili jako naší hlavní činnost a bude proto vhodné, abyste se obrátil na bankovního poradce.


| jan
dobry den chtel bych se zeptat odstehoval sem se z jednoho bytu a vznikl mi tam dluh na eletrice v soucasne dobe bydlim jinym byte tak jestli mi ted odpoji eletriku jen tam na to starym byte nebo i zde kde bydlim dekuji

Odpověď 11.09.2015 09:55
Dobrý den, pokud máte nějaký dluh za dodávky elektrické energie k bytu, kde již nebydlíte a dnes bydlíte v jiném bytě, ale smlouvu na dodávku elektrické energie máte na svoje jméno, doporučuji tento dluh v každém případě s dodavatelem elektrické energie řešit. Zda vám v tomto novém bytě přeruší dodávky elektrické energie řešte s dodavatelem.


| Rozália
Dobrý den. V prosinci roku 2013 jsme se s manželem rozhodli přihlásit se do insolvenčního řízení, které bylo v lednu 2014 schváleno. Bydlíme v bytě v osobním vlastnictví. Naše SVJ nepřihlásilo jako pohledávku dluh na nájmu, posléze ho po nás začali vyžadovat. I když jim krajským soudem bylo sděleno, že nemají právo po nás tyto peníze vyžadovat, oni si dále trvají na svém, že jsme dlužníci a vyžadují zaplacení částky včetně vyúčtování za rok 2013, které rovněž mělo být přihláseno do insolvence jako částka podmíněná. Včera přišla členka SVJ s policejní asistencí a nechala nás odpojit od rozvodů elektřiny a dokonce vstoupili do našeho bytu a odmontovali ventil na teplou vodu. Jejich jednání se mi zdá jako protiprávní a krajně neférové. Můžete nám poradit jak postupovat?

Odpověď 11.09.2015 09:54
Dobrý den, především nepovažuji váš postup ve vztahu k SVJ za šťastný. Insolvenční zákon sice dlužníkům nenařizuje informovat věřitele o tom, že mají svojí pohledávku přihlásit, ale s ohledem do dobré vztahy by to bylo korektní. Na druhou stranu ani postup SVJ není šťastný, neboť pokud svojí pohledávku v insolvenčním řízení nepřihlásilo, patrně bude tato pohledávka odepsaná jako nedobytné a odepsané náklady zaplatí všichni členové SVJ. Ohledně postupu SVJ při odpojení dodávky elektrické energie se obraťte se stížností na svého dodavatele elektřiny. Ve věci dodávky teplé vody do bytu bude vhodné kontaktovat advokátní kancelář, která k obnovení dodávek teplé vody SVJ vyzve, případně uplatní tento požadavek soudní cestou. Můžete též zvážit podání podnětu orgánům činným v trestním řízení.


| mira
Dobrý den.Ukončil jsem dohodou nájem bytu k 31.7.2014.Můj pronajímatel mě do dnešního dne nedal vyúčtování služeb a tepla za těch sedm měsíců co jsem tam bydlel.Furt se na něco vymlouvá.Můžete mě poradit.Děkuji.

Odpověď 11.09.2015 09:53
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s bydlení provádí pronajímatele 1x ročně, zpravidla po skončení účtovacího období. Pokud se jedná o byt s dodávkou tepla a teplé vody, postupuje pronajímatel podle vyhlášky 372/2001 Sb. Vyúčtování služeb za r. 2014 měl pronajímatel povinnost předat nájemcům do 30.4.2015 a finanční vypořádání musí být provedeno do 31.7.2015.


| Vera
Dobrý den co dělat v případě když nájemci kouři v byte zničili stůl a vybaveni v byte ve smlouvě jasně napsané nekourit. Mohu ukončit nájemní smlouvu předčasně a nečekat na 3 měsíční výpovědní lhůtu? Děkuji

Odpověď 11.09.2015 09:52
Dobrý den, bude záležet přesně, jaké ujednání obsahuje nájemní smlouva. Ale určitě platí povinnost nájemce nahradit pronajímateli škodu, kterou mu užíváním bytu, v rozporu s nájemní smlouvou, způsobil. Ukončit nájemní smlouvu můžete v souladu s § 2286 a §2291 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.


| HELENA
Dobrý den,pronajala jsem garzonku za 6000 měsíčně v kterém se počítá i s úhradou za teplo,vodu a energii musím předkládat vyúčtování,když nemám vyčleněnou částku za teplo,vodu a energii?A nájemce podepsal smlouvu?

Odpověď 11.09.2015 09:50
Dobrý den, v tomto případě bude záležet na právech a povinnostech, které jste si vzájemně v nájemní smlouvě ujednali. Pokud byla platba sjednána jako paušální, nemá pronajímatel povinnost paušální platbu vyúčtovat. Písemná dohoda o paušálních platbách však musí být uzavřena se všemi nájemci. Pokud je nájem uzavřena na dobu delší než 24 měsíců, nebo na dobu neurčitou, nelze do paušální platby zahrnout platbu za dodávku dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody a odvádění odpadních vod.


| stanislava
dobry den v loni mi nahle zemřel muj druh mam narok na vyučtovani elektřiny a plynu když jsem přispivala na najem a i nkaso

Odpověď 11.09.2015 09:49
Dobrý den, obraťte se s tímto dotazem na advokátní kancelář, neboť možností je více a popisování různých řešení přesahuje možnosti této poradny.


| miroslav
Dobrý den.Bydlel jsem v pronajatém bytě.31.7.2014 jsem se vystěhoval.Chtěl jsem po majiteli bytu aby mě dal vyúčtování topné sezony,vody a služeb od 1.1.2014 do 31.7 2014.Dodnes se mnou nekomunikuje.Prosím o radu jak se to řeší.Děkuji.

Odpověď 11.09.2015 09:48
Dobrý den, Váš dotaz zde byl již mnohokráte zodpovězen a proto se prosím podívejte do historie dotazů.


| Vlasta Danielová
Ráda bych věděla, do kdy mi musí být vrácen přeplatek za teplou vodu a topení. Není to stanoveno k nějakému konkrétnímu datu?
Děkuji za odpověď.
Vlasta Danielová

Odpověď 11.09.2015 09:47
Dobrý den, vyúčtování dodávek tepla a teplé vody je stanoveno ve vyhlášce č. 372/2001 Sb. Pronajímatel musí vyúčtování předat nájemcům do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vypořádání musí být provedeno do 7-mi měsíců. Účtovacím obdobím je zpravidla kalendářní rok.


| Petra
Dobry den, nastehovala jsem se do bytu od 1.5. Ale atale nemam najemni smlouvu tudiz nevim kam posilat penize. Jedine co vim ze najem mam hradit 10 v mesici ale nevim kolik a kam. Muze me majitel bytu vyhodit? Nebo ne? Dekuji za odpoved

Odpověď 11.09.2015 09:46
Dobrý den, nájemní smlouva je dokument, která vás opravňuje k užívání bytu. Nájemní smlouva je povinně písemná a řídí se příslušnými ustanoveními o nájmu bytu v občanském zákoníku, zákon č. 89/2012 Sb. Pokud nemáte nájemní smlouvu, užíváte byt bez právního důvodu.


| Petr J.
Dobrý den,

dle nového zákona o službách by měl vlastník bytu potvrdit převzetí vyúčtování. Bohužel jsem zde tuto formulaci nenašel. Mohu požádat o odpověď s výkladem paragrafu, který se na toto vztahuje? Děkuji.

Odpověď 11.09.2015 09:45
Dobrý den, podle zákona 67/2013 Sb., §7, odst. (1) je poskytovatel služeb příjemci povinen skutečnou výši nákladů a záloh ze jednotlivé služby vyúčtovat za zúčtovací období a vyúčtování doručit příjemci služeb, nejpozději do 4 měsíců od skončení účtovacího období.


| Daniela Vesela
Mohu prosím platit zálohy na plyn a elektřinu i když byt neni můj? Děkuji za odpověď

Odpověď 11.09.2015 09:44
Dobrý den, pokud užíváte byt na základě nájemní smlouvy a byt je vybaven dodávkou plynu a elektrické energie, a máte s dodavateli těchto energií sepsanou smlouvu o dodávkách, musíte platit zálohy na tyto energie.


| Petra
Dobry den,
prodala jsem byt a na bytove sprave jsem zadala o vyuctovani fondu oprav. Chtela jsem prebytek penez vyplatit, ale zjistila jsem, ze si nase druzstvo odsouhlasilo ve stanovách, ze preplatky se vyplavlcet nebudou. Ze zakona na ne mam preci narok. Co je v tomto pripade prwvdive a platne? Stanovy nebo zakon? Dekuji

Odpověď 11.09.2015 09:43
Dobrý den, obecně platí, že nadřazený právní předpis je zákon, ale ten v určitých případech umožňuje, aby stanovy bytového družstva stanovily podrobnější úpravu určité problematiky, nebo se od zákona odchýlily. Ale pouze v případech, kdy to zákon výslovně povoluje.


| Šulcová
Dobrý den, jsem majitelem bytu bytového družstava Praha 4, Polední 10. Vzhledem k tomu, že jsem těžce nemocná a musím každý druhý den docházet na dialýzu, chtěla jsem si pořídit markýzu do lodžie, protože byt je směrován na západ v letním období je tam nestesitelné horko.Jednatel družstva mi však markýzu nepovolil. Kam se mohu obrátit se svou žádostí, a je v jeho pravomoci toto zakázat?
Děkuji za odpověď.M.Šulcová

Odpověď 04.05.2015 13:31
Dobrý den, bohužel i takovéto případy se stávají a jedná se zejména o mezilidské vztahy. Doporučuji se podívat do stanov družstva, jak jsou upraveny opravy v bytě a kdo tyto opravy členům družstva schvaluje. Pokud nesouhlasíte s rozhodnutím představenstva družstva, máte právo se obrátit s odvoláním ke členské schůzi.


| Lenka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je nějak možné řešit spor mezi nájemníkem a majitelem bytu ohledně vyúčtování služeb? Přeplatek služeb bych já jako nájemce, chtěla vrátit,ale jelikož minulí rok zateplovali panelák, a vrací nám na službách 13 tisíc jen za teplo, voda je na 0 tak nám řekl majitel, že je to kvůli zateplení tolik a dá nám jen polovinu.Ale nechápu proč? Myslíte, že pokud se obrátím na advokátní kancelář nebo soud můžu tento spor vyhrát a nebo to nemá cenu řešit?? děkuji

Odpověď 04.05.2015 13:30
Dobrý den, pokud se jedná o dům s dodávkou tepla a teplé vody, majitel domu je povinen tyto služby vyúčtovat 1x ročně. Vyúčtování musí být předloženo nájemcům do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vypořádání musí být provedeno do 7-mi měsíců po skončení účtovacího období. Účtovacím obdobím bývá zpravidla kalendářní rok. Podrobnosti najdete ve vyhlášce 372/2001 Sb. Pokud vám vlastník nemovitosti přeplatek nechce vrátit v plné výši, bude nejlepší se obrátit na advokátní kancelář, případně věc řešit soudní cestou.


| Helena
Dobrý den, měli jsme pronajatý byt, jehož pronájem jsme ukončili. Majitel ve smlouvě vyčíslil celkový měsíční nájem, ve kterém už jsou zahrnuty (cit. smlouvu: a) platby za všechny poskytované domovní služby, zejména za užívání výtahu, za osvětlení a úklid společných prostor, za provoz domu a správní režii, a dále platby za centrální vytápění v předmětu nájmu, to vše při stávajících cenách dodávaných služeb ..., b) platby za spotřebu elektřiny, plynu, teplé a studené vody v předmětu nájmu až do maximální souhrnné výše 1850 Kč za měsíc.
Nyní chce vyúčtovat platby za centrální vytápění, ale záloha na není ve smlouvě uvedená. Má právo požadovat doplatek v případě překročení nákladů, když vlastně ze smlouvy nevyplývají?
Kvůli zvýšení spotřeby plynu v jednom měsíci požadoval doplatek 3000 Kč, přičemž jsem mu řekla, že jej zaplatím, pokud předloží vyúčtování (které neměl). Nyní s ukončením nájmu jsem mu napsala, že vzhledem k souhrnné částce za vodu a energie, uvedené ve smlouvě, požaduji také jejich souhrnné vyúčtování a případné vyplacení přeplatku.
V magazínu spotřebitele jsem se dočetla, že pronajímatel je povinen platit úroky ze složené kauce v obvyklé výši. Majitel bytu si dal do smlouvy že kauce bude u něj uložena bezúročně. Podle mého názoru je to v rozporu ze zákony, napsala jsem tedy majiteli bytu, že je povinen z kauce uhradit úroky. Je můj názor správný?
Děkuji

Odpověď 04.05.2015 13:29
Dobrý den, záleží, co přesně je uvedeno v nájemní smlouvě. Z vašeho dotazu vyplývá, že v nájemném jsou zahrnuty i platby za všechny poskytované domovní služby, zejména za užívání výtahu, za osvětlení a úklid společných prostor, za provoz domu a správní režii, a dále platby za centrální vytápění v předmětu nájmu a platby za spotřebu elektřiny, plynu, teplé a studené vody v předmětu nájmu až do maximální souhrnné výše 1850 Kč za měsíc. Z toho vyplývá, že vyúčtovány budou jenom platby za spotřebu elektřiny, plynu, teplé a studené vody. Pokud z vyúčtování těchto služeb vznikne přeplatek, máte nárok na jeho vrácení, pokud vznikne nedoplatek, je nutné jej uhradit.


| Petr
Dobrý den, přišel mi nedoplatek za služby z byvalého bytu (splatnost 15.4), zaslal jsem písemně (10.4) bývalému pronajímateli žadost o dokumenty, dle niž byl nedoplatek vypočítán a dosud žádná reakce..Mám povinnost mu nedoplatek zaplatit nebo můžu s platbou počkat dokud mi dokumenty nepředloží?
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď 04.05.2015 13:28
Dobrý den, pokud se jedná o byt s centrální dodávkou tepla a teplé vody, vztahuje se na vyúčtování těchto služeb vyhl. č. 372/2001 Sb. Zde je uvedeno, že vyúčtování musí pronajímatel předložit nájemci nejpozději do 4 měsíců po skončení účtovacího období. Finanční vypořádání má být provedeno nejpozději do 7-mi měsíců po skončení účtovacího období. Podle §7, odst. 3) této vyhlášky vlastník seznámí konečného spotřebitele, na jeho žádost s podklady, ze kterých vyúčtování vychází, případně se způsobem rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na dodávku teplé vody mezi ostatní konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce.


| Angela
Dobrý den ,spolu s manželem bydlíme v bytě od města , sipo je na jméno manžela,ale částku platíme napůl. Manžel mi nechce ukázat vyúčtování a dát mi polovinu třeba z přeplatku. Může se vyúčtování posílat na oba a na přeplatek pokuď by vznikl polovinu na každého. Nebo jak by jste to řešili.Děkuji za odpověď.

Odpověď 04.05.2015 13:28
Dobrý den, za svoje závazky manželé odpovídají společně a nerozdílně a majitel domu nemá žádné možnosti řešit případně neshody. V případě, kdy dohoda mezi manželi není možná, je dobré poradit se o dalším postupu v advokátní kanceláři.


| DavidCh
Dobrý den,

bydlíme v pronajatém bytě, niní se budeme stěhovat a s pronajímatelem máme malý spor - chceme, aby byla přesně vyúčtovaná energie za teplo (topení), na těch jsou takové elektronické měřáky, dělá to jistá firma za poplatek 400,- a teď se přeme, kdo to má zařídit a zaplatit, jestli nájemce, nebo pronajímatel. Ve smlouvě toto upřesněné není.

Děkuji a přeji hezký den
DCH

Odpověď 04.05.2015 13:26
Dobrý den, na vyúčtování dodávek tepla a teplé vody se vztahuje vyhláška č. 372/2001 Sb., a toto vyúčtování se provádí zpravidla 1x ročně, po skončení účtovacího období. Jde o to, že v průběhu účtovacího období, což je zpravidla kalendářní rok, nemusí být z objektivních příčin stanoveno množství dodaného tepla na patě objektu k datu, kdy opouštíte byt a potom nelze provést ani vyúčtování spotřeby tepla v bytech. Vyúčtovat spotřebu tepla v 1 bytě není možné, protože indikátory topných nákladů slouží jako poměrová měřidla k celkové spotřebě tepla na patě objektu.


| Vladislav
Dobrý den,
mám dotaz. Bydlíme v bytě, který patří městu. Nyní přišlo vyúčtování energie za společné prostory. Cena energie za společné prostory je vedena na město. Zajímalo by mně jestli budu platit cenu za společné prostory jako domácnost nebo jako podnikatel. Nebo také kde bych našel jak se rozpočítává energie za společné prostory v případě, že nejsem podnikatel.
S pozdravem
Pareský Vladislav

Odpověď 04.05.2015 13:25
Dobrý den, jaká cena je účtována dodavatelem elektrické energie je patrné z vyúčtovací faktury. Příslušný odbor městského úřadu vás jistě nechá do faktury nahlédnout.


| Alena
Bydlíme v pronajatém bytě 8 let,nyní se budeme stěhovat.Pronajímatel chce po nás nyní uhradit zátěžový koberec v celém bytě,který je napevno přilepen k podlaze(cca asi 45 m2).Do bytu jsme se stěhovali jako první nájemníci,životnost koberce je 5 let,nyní už je tři roky po životnosti.Majitel nám řekl,že koberec budeme platit protože jsme tady měli pejska(ve smlouvě to není dovoleno,ale pronajimateli jsem oznámili,že pejska máme,takže to věděl a souhlasil s tím,pokud nebudou problémy-nebyly).Majitel nám tvrdí,že musíme uvést byt do původního stavu jak je uvedeno ve smlouvě,potřebovala bych vědět zda koberec,který je napevno přilepen k podlaze a tudíž je podlahovou plochou,která patří k bytu musíme zaplatit nebo se finančně podílet na výměně za nový,když je tento koberec navíc 3 roky po životnosti i bez toho ,že tam máme pejska.Dále bych potřebovala vědět zda z nájmu je pronajímatel povinnen si odkládat část finančních prostředků na opravy a údržbu v pronajímaném bytě,zaplatili jsme 12 tisíc kauci při nastěhování a obáváme se,že nám nebude majitel chtít nic vrátit a napočítá nám veškeré opotřebování součastí bytu za celých 8 let.
Děkuji.

Odpověď 14.04.2015 11:52
Dobrý den, neznám přesně obsah nájemní smlouvy, ale podle tehdejší platné právní úpravy je nájemce povinen vrátit byt zpět pronajímateli ve stavu, v jaké jej převzal, s přihlédnutím k běžnému opotřebení. Protože koberec byl součástí vybavení bytu, domnívám se, že i na něj se vtahuje pojem „běžné opotřebení“. Ke složené kauci opět záleží na přesném znění nájemní smlouvy. Pokud však pronajímatel neprokáže, že vůči němu máte nějaké závazky z titulu nezaplaceného nájemného, nebo záloh na služby, popřípadě vyúčtování služeb za předcházející období, bude patrně povinen kauci vrátit. Proto bude vhodné kontaktovat advokátní kancelář a o dalším postupu se poradit.


| Táňa
Jsme SVJ a nyní máme předávat proti podpisu vyúčtování za služby vlastníkům bytů.
Mám dotaz, zda tento dokumet o vyúčtování předat pouze vlastníkům nebo zda lze předat i podnájemníkům na základě plné moci od majitle bytu. Lze následně řešit vyplacení přeplatků osobám, které se prokáží úředně ověřenou plnou mocí od majitele?
Děkuji za odpověď.

Odpověď 14.04.2015 11:50
Dobrý den, vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu můžete předat i jiné osobě, než je vlastník bytu, ale musí se prokázat plnou mocí, která ho k převzetí vyúčtování opravňuje. Stejný případ je i převzetí případných přeplatků. To může převzít osoba, která se k tomuto úkonu prokáže plnou mocí. Na rozsahu plné moci záleží, neboť k úkonům, v plné moci neuvedeným, dotyčná osoba není oprávněna. Plná moc ověřena být nemusí, pokud to stanovy SVJ nenařizují. Ale považuji to za účelné.


| Dana
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli mohu na sebe přehlásit platby za plyn a elektřinu bez souhlasu dosavadního plátce-mého otce.Otec mi daroval domek a matka nesouhlasí s tím,abych zálohy na energie platila já.Chce si je dál platit sama a také dál rozhodovat o tom,koho tam ubytuje.Nechci se s nimi hádat,ale se současným stavem nesouhlasím.Děkuji za odpověď.

Odpověď 10.04.2015 12:17
Dobrý den, domnívám se, že bez souhlasu dosavadního plátce to není možné. Dosavadní plátce má s dodavateli energií sepsánu smlouvu a proto je povinen odebrané energie platit. Pokud dosavadní plátce své smlouvy ukončí, můžete Vy navázat nové smlouvy na svojí osobu a potom se stanete plátcem. S dodavateli energií můžete zkusit jednat a prokázat vlastnictví objektu a požádat, aby původní smlouvy byly ukončeny a mohla jste uzavřít smlouvy nové. Ale bude záležet na postoji jednotlivých dodavatelů energií.


| Petr
Dobrý den,
přišlo mi vyúčtování vodného od majitele domu, kde jsem bydlel leden-červen 2014 s nedoplatkem a na moje žádosti o předložení celého vyúčtování (pro moji kontrolu) nereaguje (nechce mi jej předložit a vyhrožuje právníky atd.). Mám povinnost mu nedoplatek zaplatit, když dle § 2252 zákona č.89/2012 Sb. mám k nahlédnutí do vyúčtování právo?
Děkuji moc za odpověď

Odpověď 10.04.2015 12:16
Dobrý den, pronajímatel je skutečně podle § 2252, zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, umožnit nájemci nahlédnout do vyúčtování nákladů na poskytnuté služby za minulý kalendářní rok, jakož i pořídit si z vyúčtování výpisy, opisy nebo kopie; totéž platí o dokladech týkajících se vyúčtovaných nákladů, požádá-li o to nájemce. Doporučuji žádost o nahlédnutí do podkladů podat pronajímateli písemně.


| Dobiášová
Dobrý den
chtěla bych se zeptat,jelikož usiluji o trvalé bydliště v místě kde momentálně žiji v podnájmu a majitel je tak hodný že mi to trvalé udělá jen kvůli tomu abych si zde mohla zažádat o obecní byt.Ale... chtěl by nějaký dodatek nebo nějak sepsat to,že nemám nárok na vybavení domácnosti,asi má strach že bych mu mohla při stěhování vzít jeho vybavení domácnosti jako televizi apod... existuje pro jeho klid tedy nějaká smlouva na vybavení domácnosti že na nic v jeho domě nemám nárok ? A jestli ne, nevíte jak mu to aspon sepsat písemně na papír? Předem moc děkuji za odpověď
S Pozdravem
Dobiášová

Odpověď 02.04.2015 12:59
Dobrý den, nemám o existenci takovéto smlouvy žádné informace, ale doporučuji, aby při předání bytu byl sepsán předávací protokol, ve kterém se uvede stav bytu a jeho vybavení. Tím bude nadevší pochybnost zapsáno, co v bytě je v majetku nájemce a co je ve vašem majetku, tedy v majetku podnájemce. Pokud takovýto protokol nemáte, můžete jej sepsat a vzájemně podepsat i zpětně.


| Alena
Dobrý den,
bydlíme s dcerou v pronajatém domě (2x byt, 1x kancelář) a majitel domu přinesl vyúčtování vody s velkým nedoplatkem za celý dům, který využíváme. V říjnu roku 2014 došlo k výměně hlavního vodoměru, který je podle mého názoru vadný. Hlavní vodoměr ukazuje od výměny spotřebu vody vždy několikanásobně větší něž je spotřeba na podružných vodoměrech (2x byt, 1x kancelář). Jelikož obýváme celý dům, stavy podružných vodoměrů jsme neevidovali. Žádali jsme o provedení reklamace, ale majitel na naši žádost nereaguje. Jak můžeme postupovat dále? Začali jsme vést evidenci spotřeby vody na podružných vodoměrech i hlavním vodoměru a rozdíly jsou obrovské! Na SčVak s námi bohužel nikdo jednat nesmí, nejsme majitelem přípojky. Nedoplatek za rok 2014 jsme byly nuceny uhradit pod výhružkou odpojení vody.

Odpověď 02.04.2015 12:58
Dobrý den, bohužel z vašeho dotazu není zřejmé, jak účtování studené vody v domě probíhá a kdo hradí náklady fakturované SčVaK. na patním vodoměru. V současné době neexistuje žádný právní předpis, který by nařizoval majiteli domu instalovat vodoměry na studenou vodu. Pokud jsou však ve všech bytech, společných prostorách a nebytových prostorách vodoměry na studenou vodu instalovány, doporučuje se podle nich dodávku studené vody účtovat, za podmínky, že tyto vodoměry jsou schváleného typu, jsou platně ověřené a montáž vodoměrů provedla odborná firma s příslušným oprávněním.


| Petr
Dobrý den,měl bych dotaz o lhůtě do které mohu reklamovat vyůčtování za rok 2013.Mám nájemní smlouvu s majitelem a vyůčtování jsem za rok 2013 dostal až v roce 3-2015.Nebyl dodržen termín do 4-2014.Až po několikáté urgenci jsem tento doklad dostal.Sice mi poslal částku z vyůčtování,ale chtěl bych její výši reklamovat,protože po kontrole dokladu jsou v něm nesrovnalosti.Rád bych se obrátil na advokáta,pokud tedy není nějaká promlčecí lhůta do kdy se mohu obrátit na soud.Díky

Odpověď 02.04.2015 12:57
Dobrý den, pokud se jedná o byt s centrální dodávkou tepla a teplé vody, na vyúčtování těchto služeb se vztahuje vyhláška č. 362/2001. Pronajímatel je povinen nájemci předložit vyúčtování do 4 měsíců po skončení účtovacího období a finanční vypořádání musí proběhnout do 7-mi měsíců po skončení účtovacího období. Nájemce má právo na reklamaci vyúčtování ve lhůtě, která nesmí být kratší než 21 dnů. Obecně však platí, že promlčecí lhůta je 3 roky a v této lhůtě se obě strany mohou obrátit na soud.


| martina
Dobrý den mám dotaz,mí rodiče už leta bydlí v nájmu J.z.d.nájem platí pravidelně a nikdy se nespozdily,tak se chci zeptat mužou je vystěhovat ze dne na den?byt dali j.z.d.realitce mají právo sem pustit odhadce aby to tu nafotil,když tu stále bydlime?

Odpověď 02.04.2015 12:56
Dobrý den, takovouto věc řeší zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, kde je v § 2288 podrobně uvedeno, kdy může dát pronajímatel nájemci výpověď z nájmu bytu. Dále může pronajímatel postupovat podle § 2291, když nájemce porušil svou povinnost zvlášť závažným způsobem. V každém případě ale nájemce může vznést proti výpovědi námitky a navrhnout soudu přezkoumání oprávněnosti výpovědi. Proto bude vhodné celou věc konzultovat s advokátem.


| Renáta
Dobrý den, v říjnu 2014 jsme koupili byt od insolvenčního správce, který zastupoval původního majitele bytu. V bytě jsme bydleli v nájmu, teď ho vlastníme. Bude vyúčtování vodného a stočného, které jsme platili ne původnímu nájemci, ale správci služeb. Možný přeplatek za období od ledna do září přijde na účet insolv.správce původního nájemce. My dostaneme vyúčtování jen za ty poslední 3 měsíce. Má povinnost insolv.správce nám vrátit možný přeplatek nebo si ho může zadržet na další umořování dluhu našeho původního nájemce, nebo ne ? A kdyby jemu přišel nedoplatek, tak co pak? Děkuji

Odpověď 02.04.2015 12:30
Dobrý den, s tímto dotazem bude vhodné se obrátit na advokáta, protože naše společnost primárně řeší správu a údržby nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Prodej nemovitostí není naším předmětem činnosti, a proto tento dotaz je mimo naší oblast činnosti.


| Zuzana
Dobrý den,
bydlím v pronajatém bytě se 2 spolubydlícími. Do bytu jsem se nastěhovala od 1.srpna 2014 a mám uzavřenou podnájemní smlouvu. Majitel bytu nyní přišel s ročním vyúčtováním služeb - kde je nedoplatek za období od 1.3.2014 do 28.2.2015 necelých 7000Kč. Poměrnou část za sebe samozřejmě zaplatím (7 měsíců - srpen 2014 až únor 2015). Ale může po mě majitel požadovat zaplacení nedoplatku za celý rok za předchozí podnájemníky - když jsem v bytě bydlela až od srpna? Jak mám postupovat? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď 02.04.2015 12:29
Dobrý den, je nutné podrobně přečíst nájemní smlouvu. Pokud hradíte podnájemné vč. služeb paušální částkou, již nic dále hradit nemusíte. Pokud je však v podnájemní smlouvě ujednáno, že vedle podnájemného hradíte ještě zálohy na služby, které budou vyúčtovány, máte povinnost tyto vyúčtované náklady uhradit. Samozřejmě za období, kdy jste byt užívala, pokud jste se v podnájemní smlouvě nezavázala k něčemu jinému.


| Martina
Dobrý den, dcera bydlí od 1.12. 2013 v pronajatém bytě 0+1, kde platí měsíčně vlastníkovi bytu 8500,-Kč. Tato částka je uvedena ve smlouvě, ale není nikde rozepsaná na přesné položky. Vlastník bytu bydlí ve stejném bytovém domě hned vedle v dalším bytě. V únoru 2015 jí předložil k prostudování a k následné úhradě nedoplatek na službách (vodné stočné,teplo aj.), kdy ke konečné částce připsal ještě další částku a sdělil jí, že došlo k nějakým změnám v OZ a že k řádnému vyúčtování musí ještě doplatit výnosy bytového družstva. Když jí ale v listopadu 2014 dával k podpisu novou smlouvu na rok 2015, není nikde o této platbě ani zmínka. Musí dcera tuto dopsanou částku také uhradit? Děkuji za odpověď.

Odpověď 02.04.2015 12:28
Dobrý den, z vašeho dotazu není zřejmé, zda se jedná a smlouvu nájemní nebo podnájemní. Pokud by se jednalo o smlouvu nájemní, musí být platby za jednotlivé služby vyčísleny a při vyúčtování musí být vyčísleny náklady. Pokud se jedná o smlouvu podnájemní, je potřeba podrobně prostudovat text smlouvy a pokud je platba označena jako paušální, podnájemné vč. služeb, nebudou služby vyúčtovány a podnájemce již nic dalšího hradit nemusí. V každém případě doporučuji konzultaci s advokátem.


| Pirda
Dobrý den. Uvažuji o výměně kuchyňského sporáku v panelovém bytě a přechod z plynu na elektrické připojení. Co je nutné udělat v případě změny v příkonu el.energie. Kdo a za jakou cenu může provést potřebné změny, včetně připojení sporáku.

Odpověď 04.03.2015 12:45
Dobrý den, nejdříve doporučuji u rozvodných závodů prověřit, zda je v místě dostatečný elektrický příkon a instalace elektrického sporáku bude povolena. Dále je potřebné zkontrolovat přívodní kabel do bytu, zda jde o 1-fázové, nebo 3-fázové připojení. Pokud není 3-fázové připojení, musíte vyměnit tento přívodní kabel a požádat o 3-fázový elektroměr. Nakonec ještě přivedete 3-fázový kabel ke sporáku a přes sporákový vypínač sporák připojíte, nejlépe odbornou firmou. Nezapomeňte na zajištění revize elektrického zařízení.


| Marie
Dobrý den, mám s přítelem byt v podnájmu družstevní byt. Majitelka družstevního bytu nam do 24,02,15 neposlala dodatek ke smlouvě. Jinak roční smlouva nám končila 17 listopadu 2014.
Už jsme jí volali už asi po 6. Ano už vám to pošlu, okolo výmluvi. No mě se to vubec nelíbi, a nechci slyšet ažmi tu zaklepe na dveře někdo združstva na kotrolu. Občas chodí. Uvažuji zda si na družstvo nezavolat. Přeci to neni moje chyba.

Odpověď 04.03.2015 12:42
Dobrý den, záleží, co je uvedeno v podnájemní smlouvě a zda není tato podnájemní smlouva automaticky prodlužována. Pokud tomu tak není, je plně na uvážení pronajímatele, zda podnájemní smlouvu prodlouží, či nikoliv.


| Jana Petrová
Dobrý den,mám dotaz pronajímám byt v přízemí rodinného domu,já jako vlastník bydlím v 1.patře,najemník mi rozbil v bytě okno,který má v pronájmu a odmíta to řešit,už to trvá skoro měsíc. poradte mi co mám dělat?Děkuji

Odpověď 04.03.2015 12:41
Dobrý den, pokud nájemce způsobil škodu, za kterou odpovídá, je povinen ji na vlastní náklady odstranit. Neučiní-li tak, škodu odstraní na náklady nájemce pronajímatel. Vyzvěte tedy nájemce písemně k odstranění škody a upozorněte ho, že pokud tak neučiní v přiměřené lhůtě, učiníte tak vy a náklady po něm budete vyžadovat.


| baldas
Dobrý den,chtěl bych se zeptat,bydlím v pronajatem bytě.Nájemne mi činí 5000 Kč a k tomu platím náklady na energie 3500 Kč. Presne takhle to mám definované ve smlouvě.Ale nyní po dvou letech ukončuji nájem a majitelka mi má vrátiť kauci ve vysi 8500 kč. A začína se cukat že mám nedoplatky a ze je chce zaplatiť.Ale kdyz mi poslala nejaké vyúčtovaní za plyn a elektrinu tak jsem zjistil že tam sice jsou nedoplatky,ale zálohy ktere platila ona tak byly úplně minimálni,a ikdyz ty zálohy sečtu dohromady tak mi to nedá dohromady 3500 kč jako naklady na energie za jeden měsíc.A přitom ve smlouvě mám vedený že připadné nedoplatky uhradim já.Tak vás tímto prosim o radu jestli ji mám ty nedoplatky platiť nebo ne a popřipadě zdá li mám právo se nějak brániť.Předem děkuji.

Odpověď 04.03.2015 12:40
Dobrý den, především ne nutné si přesně přečíst smlouvu, jaké práva a povinnosti jste podepsal, Bohužel z vašeho dotazu není jasné, zda se jedná o vztah nájemní, nebo podnájemní. Pokud máte platby za služby stanovené jako zálohové, pak by mělo dojít k jejich vyúčtování. Pokud máte platby za služby stanovené jako paušální, k vyúčtování nedojde a kauce by měla být vrácena. Matoucí je ujednání o tom, že nedoplatky uhradíte. O dalším postupu je vhodné se poradit s advokátem.


| václav mangolt
dobrý den .mám dotaz.S přítelkyní jsem se přestěhoval do nově zrekonstruovaného bytu,kde ještě nejsou nainstalované hodiny.proto máme El.proud natáhlí od souseda.Aby mi byli hodiny nainstalovány,majitel bytu po mne vyžaduje 10000 kč.Když to zaplatím,budu mít Světlo a vše ostatní.Je možné,aby to po mne vyžadoval?pokud ano,měl by mi ty peníze vrátit při odstěhování?

Odpověď 20.02.2015 14:25
Dobrý den, podle § 2243 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je byt způsobilý k nastěhování o obývání, odpovídá-li ujednáním ve smlouvě, a není-li nic ujednáno, je byt způsobilý k nastěhování a obývání, pokud je čistý a ve stavu, který se obvykle považuje za dobrý, a pokud je zajištěno poskytování nezbytných plnění spojených s užíváním bytu nebo s ním souvisí. Pokud tedy v bytě není nainstalován elektroměr a nelze v bytě používat elektrcikou energii, je to v rozporu s citovaným ustanovením občanského zákoníku.


| Petra
Dobrý den,reaguji na Vaši odpoved.Smlouva je od 1.6.2014,v prosinci 2014 jsme dali dodatek,ze smlouva je prodlouzela do 30.6.2015 a paní prave v pátek 13.2. napsala sms,ze se stehuji,20.3. tudiz za mesic v byte uz nebudou a chce hned kauci.Ve smlouve je trimesicni vypovedni lhuta a nebyla ani podana pisemne.Kauce by tedy mela propadnout me jako majiteli ze? rikala,ze mi v listopadu oznamovala,ze cekaji na prideleni bytu,ale nevedela kdy a jestlibyt vezmou,nebylo nic urciteho receno. Děkuji Petra

Odpověď 16.02.2015 15:24
Dobrý den, když si přečtete pozorně odpověď, zjistíte, že výpověď musí být písemná a musí být doručena druhé smluvní straně. Nájem sjednaný na dobu určitou lze vypovědět pouze, bylo-li to v nájemní smlouvě ujednáno a z důvodů uvedených v nájemní smlouvě. Pokud je v nájemní smlouvě ustanovení o kauci, tak se k němu nepřihlíží.


| Petra
Dobrý den.Mám v byte najemniky.Smlouva je do 30.5.2015.Nájemnici mi v listopadu rekli,ze se mozna budou stehovat,ale nevi to urcite a nevi kdy.13.2. mi napsali sms,ze dostali byt a stehuji se a potrebuji kauci,ze v byte zustanou do 20.3. a pak se stehuji a kauci úpotrebuji,aby zaplatili druhy byt.Ve smlouve je,ze maji třímesicni vypovedni lhutu a vypoved musi podat pisemne a z duvodu ze dojde k ukonceni smluvniho vztahu pred uplynutim smluvene doby nájmu z duvodu poruseni povinnosti Nájemce,pak kauce v plne výši propadá s okamzitou platnosti ve prospech Pronajimatele a to jako smluvni pokuta.Chapu to tedy dobre,ze nedorzeli trimesicni vypovedni lhutu a neoznamili vypoved pisemne,ze jejich kauce mi propada? paní tvrdi,ze to napise zpetne od toho listopadu ( aby se dodrzeli ty tri mesice vypovedi),kdy mi oznamila,ze se budou stehovat,ale nevi kdy a jestli,ze cekaji na prideleni bytu.Lze to? jak mam postupovat? Děkuji Petra

Odpověď 16.02.2015 10:25
Dobrý den, pokud byla nájemní smlouva uzavřena po 1.1.2014, ustanovení § 2293 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, hovoří zcela jasně, že k ujednání ukládající nájemci zaplatit smluvní pokutu se nepřihlíží. Podle ustanovení § 2229 zákona č. 89/2012 Sb., nájem, ujednaný na dobu určitou může vypovědět každá ze stran jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba. Dále platí, že výpověď musí být písemná a musí být doručena druhé smluvní straně.


| Adam Steibnrucker
Dobrý den,
dnes mi poslal majitel bytu vyučtování služeb od roku 2011,2012,2013. s nedoplatky za cca 15000,- že mám tuto částku doplati do 30 dní...

Můj dotaz zní: je vůbec možné posílat vyučtování za 3 roky zpětně?? a opravdu musím zaplatit do 30 dnu??
Jaké mám možnosti??
Děkuji.

Odpověď 13.02.2015 14:09
Ano, pokud není pohledávka promlčena, lze jí vymáhat. Jak jsem Vám napsal, splatnost vyúčtování je uvedena ve vyhlášce a vyúčtování je splatné do 7-mi měsíců po skončení účtovacího období. Pokud se domníváte, že pohledávka neexistuje, nebo je vypočtena chybně, obraťte se na advokátní kancelář.

Odpověď 13.02.2015 11:16
Dobrý den, pokud bydlíte v bytě, kde je dodáváno teplo a teplá voda centrálně, je povinen pronajímatel vyúčtovat tyto služby nájemci nejdéle do 4 měsíců po skončení účtovacího období. Tím je zpravidla kalendářní rok. Podrobnosti najdete ve vyhlášce č. 372 /2001 Sb. Je však možné, že některé částky již mohou být promlčené a kontaktujete proto advokátní kancelář.


| radmila
dobrý den,mám dotaz.přítel bydlí v ponájmu,ale ve smlouvě není napsáno nic o výši záloh na vodné,stočné a ani ohledně přeplatku ani nedoplatku.přítel byt užíval z 8 měsícu tak max.2 měsíce tento byt,tudíž neprotočil skoro nic za vodu a ani topení.když se ptal pronajímatele kolik platí měsíční zálohy na vodné,stočné a že by chtěl vidět vyučtování,tak mu bylo sděleno,že se nemá o to starat,že je to jedno,což si myslím,že jedno to není,pokud by platil měsíčně třeba 2tis.tak za 8měsícu je to 16tis.korun a minimálně 15tis.korun budou přeplatky.co máme dělat,abychom to zjistili a pronajímatel přeplatky dal příteli.děkuji moc za odpověd Fartágová Radmila,Most

Odpověď 13.02.2015 11:15
Dobrý den, tento dotaz tu již byl a stále platí, že nájemce dává byt do podnájmu podnájemci po předchozím souhlasu pronajímatele a na základě podnájemní smlouvy. Ujednání v podnájemní smlouvě jsou závazná pro obě strany. Pokud vyúčtování služeb spojených s bydlením nebylo v podnájemní smlouvě ujednáno, budete se ho domáhat velmi těžko.


KLOKOČ s.r.o., Neratovice, info@klokoc.cz
HOME Klokoč správa a údržba nemovitostí, bytů a nebytových prostor
HOME
HOME

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign Weby pro bytová družstva a SVJ